Rozhovor: O čem je EMS v Pierre Studiu

Jirka Kubík provozuje v Novém Lískovci Pierre studio – prostor, ve kterém dává lidem impuls k pozitivním změnám v životě. A to doslova. Cvičí se zde totiž moderní metodou elektro-myo-stimulace, která dává tělu ty správné impulsy k budování kondice i úlevě od bolesti. A Jirka svým celostním přístupem dodává k tomuto cvičení i další prvky – doporučení v oblasti výživy, úpravy denního režimu či spánkových návyků. Tento koncept mě velmi zaujal, ale když jsem se ptal svých známých, moc toho o EMS cvičení nevěděli. Rozhodl jsem se proto udělat s Jirkou rozhovor a přiblížit jeho přístup širšímu publiku.

Vojtěch Labuda, student oboru Mediální studia a Žurnalistika na MU

Jirko, Pierre Studio už působí v Novém Lískovci několik let. Přesto si pod pojmem EMS neumím moc představit. O co vlastně jde?

EMS je zkratka pro elektro-myo-stimulaci, neboli stimulaci svalů pomocí slabých, našemu tělu přirozených elektrických impulsů. Cvičí se ve speciální vestě s elektrodami, kterými do těla proudí elektrické impulsy a ty aktivují svaly.
Můžeme si to představit na běžném cvičení. Když se hýbeme, naše svaly se stahují v určitých intervalech podle toho, kolikrát je zatneme a zase povolíme – třeba 1x za sekundu. EMS těchto impulsů dodá 85 za sekundu a při cvičení se zapojí přes 90 % svalů v těle. Abychom to zvládli, tak se intenzita impulsů nastavuje pro každého člověka individuálně, podle aktuálního stavu a možností.

Jak EMS cvičení probíhá?

Klient přijde, dostane speciální vestu a pásky na ruce a nohy. Na ty se připnou elektrody a celý systém se zapojí do EMS přístroje MIHA Bodytec. Každý má nastavenou individuální intenzitu impulsů na jednotlivé části těla – tzn. stehna, zadek, svaly na zádech, břiše, prsou a rukou.
Jakmile začnou impulsy proudit do těla, klient provádí sérii jednoduchých cviků podle instrukcí trenéra. Na začátku cvičení je intenzita nižší a trenér ji v průběhu lekce zvyšuje podle domluvy s klientem. Intenzita jednotlivých cvičení se zvyšuje a svaly jsou každým týdnem pevnější.

A jací klienti k Vám chodí?

Chodí ke mně klienti všech věkových kategorií, muži i ženy, lidé různých profesí, s různými zájmy. Každý má jiné cíle a potřeby. Mám tady mladé lidi, kteří chtějí randit a vypadat dobře. Podnikatele, kteří jsou časově vytížení a nechtějí cvičením trávit mnoho času. Klienty středního věku, kteří chtějí podpořit svůj aktivní životní styl. Klienty, kteří mají zdravotní problémy a cvičením se chtějí zbavit bolestí zad. A výjimkou nejsou ani starší páry, které chodí společně, protože se chtějí udržovat fit. Nejmladšímu klientovi je 20, nejstarší klientce 69. Ale chodil ke mně i 89letý pán.

Mluvíte o potřebách a různých cílech. Jaké jsou ty nejčastější?

V zásadě se dají potřeby a cíle klientů rozdělit do tří skupin. První skupina jsou ti, kteří se chtějí dostat do kondice. Chtějí si vybudovat svalovou hmotu, dát tělo do formy a tím podpořit svůj celkový aktivní životní styl. Chodí třeba na tenis nebo fotbal, běhají, věnují se turistice… a díky EMS jsou silnější, výkonnější a pohyb je pro ně snazší.
Druhou skupinou jsou lidé, kteří chtějí zhubnout a vytvarovat si postavu. Nejen ženy, ale i muži. Častěji jsou to mladí lidé, ale i ženy po porodu, které se chtějí rychle vrátit do formy. A před plavkovou sezónou se na hubnutí zaměřují téměř všichni :-).
Poslední skupinou jsou lidé, kteří mají zdravotní problémy, nejčastěji bolavá záda nebo kolena. Bolesti a zdravotní problémy jim vlastně neumožňují pravidelný pohyb. EMS je dá dohromady, v první fázi svaly a bolavá místa uvolní a následně je zase zaktivuje a zpevní. A díky tomuto zpevnění se pak mohou zase bezbolestně vrátit ke svým oblíbeným aktivitám.

A proč lidé volí EMS cvičení? V čem je lepší než třeba posilovna, běhání nebo jiné cvičení?

Ty výhody jsou pro každou skupinu klientů trochu jiné. U těch, kteří se chtějí dát do kondice, se díky EMS všechny svaly procvičí rychle a intenzivně. Tělo si také zvykne na větší zátěž a je pak lépe připravené na jiné sportovní aktivity. Cviky se navíc dají přizpůsobit a můžeme se zaměřit na konkrétní partie.
Lidé s bolavými zády a klouby těží z toho, že při EMS cvičí všechny svaly symetricky, tudíž se velmi dobře kompenzují dysbalance, které jsou typické třeba pro maminky, které nosí děti na jedné ruce, nebo lidi, kteří pracují u počítače.
No a klienti, kteří chtějí zhubnout a tvarovat postavu, využívají toho, že při EMS se spálí 400 – 600 kcal během 20 minut samotného cvičení a následující 2 – 4 dny, kdy tělo regeneruje, potřebují svaly také více energie. Tím se zvyšuje výdej a lépe se hubne.
Obecně je EMS časově nenáročné – stačí vám 20 minut týdně. Je to efektivní, intenzivní a výsledky jsou rychle vidět.

Má EMS nějaké nevýhody?

Klienti často říkají, že je to návykové :-). Cvičit nesmí těhotné ženy a lidé s kardiostimulátorem. Jinak žádné kontraindikace nejsou. Někoho odrazuje cena. Když to ale srovnám s jinými útratami, tak vás lekce EMS vyjde na stejno, jako páteční večer ve městě. S tím rozdílem, že pro sebe uděláte násobně více. Pokud chtějí klienti ušetřit, mohou si koupit zvýhodněné permanentky a využít i příspěvek na pohyb od zdravotní pojišťovny.

Opravdu stačí 20 minut týdně?

Ano, stačí. Ale klientům říkám, že je to také o celkovém přístupu. Většina lidí se díky jedné pozitivní změně posune dál i v jiných oblastech – nejdříve začnou pravidelně cvičit, pak k tomu přirozeně přidají zdravější stravu, lepší spánkové návyky… a časem je z toho celkově zdravější životní styl.

Mohou si přijít lidé EMS cvičení třeba jen vyzkoušet?

Určitě ano. První trénink je na zkoušku, aby klient sám zjistil, jestli mu EMS cvičení vyhovuje. Objednat se lze na telefonu 724 689 313, e-mailem na info@pierre-studio.cz nebo přímo přes webový formulář na www.pierre-studio.cz/kontakt

Comments